Lumea Cealalta
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Lumea Cealalta

forumul blogăreilor


Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

amputatie de antepicior. hai sa inventam o proteza!

3 participanți

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2

In jos  Mesaj [Pagina 2 din 2]

mimoza

mimoza

Nu facem proteza, facemun fel de incaltaminte speciala.

oktavianser

oktavianser

problema e ca nu poate calca pe tesuturi facute sa calci pe ele, cauza e ca gemenii sunt prea scurti; eliminam cauza sau modificam incaltamintea?

mimoza

mimoza

Chestia cu gemenii sta in picioare pt. ca n-are antepicior.daca e retractie musculara se poate ameliora prin operatii de alungire. se alungesc tendoanele. dar nu asta e problema. problema e nivelul de amputatie. de aia nu se poate proteza. Asa ca modificam incaltamintea.

oktavianser

oktavianser

turnam majun in ghete?

mimoza

mimoza

facem o reconstructie a piciorului,pe calculator, intrucat nu mai ela fel ca inainte. Reconstructie tridimensionala,mulaj si apoi incaltaminte speciala.

oktavianser

oktavianser

ok eu fac incaltamintea si tu simularea pe calculator!

mimoza

mimoza

Nu ma pricep, doar am propus.

oktavianser

oktavianser

hai sa vedem ce putem face noi nu altii

mimoza

mimoza

Eu am venit cu ideea. exista programe pentru reconstructie.Cum sunt alea de-ti arata cum vei arata peste 20 de ani sau cu un anumit fel de par. Dar eu nu ma pricep la asta. De vrem sa ajutamtrebuie sa gasim pe cineva care se pricepe. De nu,vorbim vorbe.

oktavianser

oktavianser

dentistul cand iti pune un dinte face reconstructia pe calculator sau o face analogic?

mimoza

mimoza

Iti face un mulaj,reconstructia o face tehnicianul,habar n-am cum. Probabil ca exista o tehnica. Tu cum vrei sa faci reconstructia unui antepicior amputat? Nu intelegi ca s-a modificat arhitectura din cauza sprijinului pe alta suprafata. Incaltamintea pe care tu vrei s-o umpli pana la nivelul amputatiei e conceputa pentru un picior normal. Eu zic exact invers. Sa se obtina un mulaj al piciorului tinand cont de modificarile induse in forma de amputatie, cu atat mai importante cu cat amputatia emai veche si dupa asta sa se faca incaltamintea.

oktavianser

oktavianser

eu zic sa facem ca la dentist:

iau fosrma bontului existent in lut


apoi torn in forma din lut ipsos;
dupa ce s eintareste ipsosul detasez forma si ipsosul va avea dorma bontului;

intrebari pna acum?

mimoza

mimoza

Si o sa obtii un mulaj al bontului,nu o reconstructie a piciorului! Eu ma refer la cum ar fi piciorul intreg,nu bontul. Pentru ca piciorul ar fi altfel decat cel inainte de amputatie. Deci,obtii o reconstructie a piciorului, faci incaltamintea ca si cum ar fi intreg piciorul si umpli pana la nivelul bontului. La asta ma refeream eu!

oktavianser

oktavianser

eu intrebam daca sunt intrebari pana acum ca mai urmeaza o etapa!!!!! bom

mimoza

mimoza

Presupun ca ma ajuta si pe mine neuronul suficient cat sa inteleg cum se obtine un mulaj. Eu m-am referit la reconstructie tu la bont. Se pare ca tu nu intelegi ce vreau eu.

puiu.t

puiu.t

propun asta:
mai intai trebuie incercat sa nu modifici incaltamintea, cazi in care se face in adaos(proteza) ce atasat piciorului sa poata fi introdul in incaltaminte
pentru asta ar fi utila o proiectie tridimensionala

mimoza

mimoza

se poate si asta dar e o solutie second hand. In situatii speciale trebuie facute lucruri speciale.

puiu.t

puiu.t

luni merg la ortoped si apoi sa-mi comand ceva adecvat

mimoza

mimoza

asa sa faci!

puiu.t

puiu.t

ms ptr incurajari...kiss you!

oktavianser

oktavianser

mai sunt 5 luni jumte si castig un magnetofon!!!!!!

mimoza

mimoza

esti colectionar?

oktavianser

oktavianser

nu, dar imi place cum arata un astfel de mag in sufragerie! si cineva o sa piarda un pariu

mimoza

mimoza

Smile

Continut sponsorizat



Sus  Mesaj [Pagina 2 din 2]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum